Řecký ostrov Kréta

Největší z řeckých ostrovů

Kréta je se svými více než 8.000 kilometry čtverečnými největším ostrovem v Řecku. Ze severu omývají její břehy vody Krétského moře. Z jihu pak o pár stupňů chladnější moře Libyjské. Kréta však není jen největším řeckým ostrovem. Je současně nejjižněji ležícím a hlavně turisticky nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Každým rokem tráví dovolenou na Krétě desetitisíce turistů především z kontinentální Evropy. Na letecký zájezd přilétají na Krétu letadla prakticky z každého většího evropského letiště.

Geografie Kréty

Kréta je z více než poloviny hornatá. Na rozdíl od většiny řeckých ostrovů jde ale v tomto případě o pořádné hory. Nejvyšším vrcholkem Kréty je Psiloritis. Ten se šplhá do výšky 2.456 metrů nad mořskou hladinu. Kdo si tedy bude na dovolené na Krétě půjčovat automobil, měl by myslet nejen na zvýšenou opatrnost při řízení, ale také na to, že ujet několik málo kilometrů může po klikatých horských cestičkách trvat poměrně dlouho.

Krétské severní pobřeží

Severní pobřeží ostrova Kréta je povětšinou rovinaté, s písečnými plážemi a jen pozvolným vstupem do moře. To je důvodem, proč na ostrově Kréta tráví většina jejích návštěvníků svou letní dovolenou u moře v Řecku právě v letoviscích na severu. Stejně tak je severní pobřeží oblíbené mezi rodinami s malými dětmi. Ty obvykle tráví svůj čas odpočinku na zájezdu na Krétě na břehu Krétského moře.

Jih Kréty

Na jihu má pobřeží daleko divočejší ráz. Mořské vlny se tu rozbíjejí o četné útesy a skaliska. To sem láká na dovolenou příznivce surfingu a dalších plachtařských sportů.

Krétské podnebí

Kréta je poměrně suchý ostrov, za celý rok tu spadne pouze asi 500 milimetrů srážek. To je dobrá zpráva pro turisty, kteří chtějí na Krétě v létě strávit dovolenou. Déšť tady zažijí jen těžko. Teploty v zimním období zřídkakdy klesají pod 10 stupňů. To ovšem platí pouze pro letoviska na pobřeží. Na horách může sníh ležet ještě v květnu.

Příroda

Všude po ostrově Kréta se rozprostírají letité olivové háje. Na něž je možné narazit i ve vnitrozemí, pokud si během zájezdu turisté udělají čas a vydají se na výlet pryč od pobřeží ostrova Kréta. Dokonce se jim daří i poměrně vysoko v horách. Olivovník je dřevinou, která začíná plodit teprve po asi 50 letech života. Majitelé olivových hájů tak mají zdroj příjmů pro sebe a své rodiny i do budoucna zajištěn. Na ostrově Kréta se také v hojné míře pěstuje vinná réva a ve velkých sklenících například rajčata nebo okurky.

Ierapetra

Krétská Ierapetra je vůbec nejjižnějším městem Evropy. Na zdejší atmosféře se podepsaly africké vlivy, neboť Afrika leží jen necelých 300 kilometrů jižním směrem. Jedná se o jedno z nejteplejších míst na ostrově Kréta. Kdo má o letní dovolené rád horké slunce a rozpálený písek pláže, měl by na zájezd na Krétu cestovat právě do oblasti Ierapetry. Z historických památek určitě stojí za návštěvu benátská pevnost ze 13. století, která se nachází ve starém přístavu. Ve staré čtvrti pak stojí za vidění mešita Tzami a Otomanská fontána.

Kato Zakros

Kato Zakros na východním pobřeží ostrova je letoviskem, proslulým svojí kuchyní. O přízeň turistů tady soupeří hned několik předních taveren. Ty zákazníky lákají na čerstvé grilované ryby a další chutné masné pokrmy. Na příznivce historie, kteří se rozhodli strávit dovolenou v jihovýchodní části ostrova Kréta, čeká také zřícenina starobylého mínojského paláce. Na hlavním náměstí jsou k vidění budovy královského megaronu, skladiště a lázní. Zajímavostí je pak zdejší cisterna, která je stále ještě napájena čerstvou vodou.

Palmová pláž Vai

Na severovýchodě ostrova se nachází asi nejznámější krétská pláž Vai. Na ploše téměř 25 hektarů tu roste okolo 5 tisíc palem. Ty spolu s písečnou půdou vytvářejí dojem opravdové saharské oázy. Přímo z pláže se dá vystoupat do výšky asi 25 metrů na vyhlídku, ze které je krásný výhled na celou zátoku.

Agios Nikolaos

Hlavním městem provincie Lassithi je přístav Agios Nikolaos. Středem města je jezero Voulismeni, spojené úzkým kanálem s mořem. Na jezeře mohou v současnosti bezpeně kotvit malé lodě. Toho využívají majetnější turisté, kteří tráví svou dovolenou na Krétě a v Agios Nikolaos nechávají kotvit své jachty.

Ostrov Spinalonga

Nedaleko Agios Nikolaos se nachází ostrov Spinalonga. Tomu vévodí benátská pevnost z roku 1579, která je jednou z nejmohutnějších pevností na ostrově Kréta. Ve středověku byla dokonce považována za nedobytnou. Ne příliš optimistickou kapitolou v dějinách Spinalongy je počátek 20. století. Tou dobou ostrov sloužil coby poslední útočiště pro malomocné. Jediným spojením pro nemocné s okolním světem byl lékař, který na ostrov jednou týdně přijížděl.